14.07.2024 Дитяча стоматологія

Лікування молочних зубів
Як розвивається карієс молочних зубів?
Як правило, пацієнти стоматолога думають, що добре обізнані про такі прості речі, і все ж краще розібратися в цьому більш детально.

У залишках їжі, що не вичистили з зубів, оселяються бактерії. Взагалі в роті проживає досить багато бактерій і деякі з них – патогенні. Харчуються ці мікроорганізми в основному вуглеводами і цукрами. Тому наполегливі поради стоматологів якомога ретельніше доглядати за порожниною рота після кожного прийому їжі не позбавлені вагомих підстав. Це актуально як для дорослих, так і для малюків. Коли їжі для бактерій багато – вони починають швидко розмножуватися. Формується зубний наліт. Зубний наліт – це самі бактерії, продукти їх життєдіяльності і залишки їжі. Наліт має високу в’язкість, він міцно прикріплюється до поверхні зубів і видалити його звичайною щіткою досить важко. Коли ж наліт вже сформувався – зробити це просто неможливо.

Зуби чистяться не тільки щіткою, в роті відбувається процес самоочищення зубів за допомогою слини, яка має бактерицидні властивості, в процесі жування та розмови. Однак поступово наліт все ж накопичується на важкодоступних поверхнях зубів. Цей наліт має кисле середовище (в нормі у роті слаболужне середовище). Кислота день у день впливає на емаль зубів і руйнує її. Починається демінералізація емалі, коли з гладкою вона перетворюється в пористу. Мінеральні компоненти поступово вимиваються. В результаті утворюються пори в які проникають бактерії і там продовжують свою руйнівну діяльність. Всі ці процеси протікають безсимптомно до тих пір, поки бактерії не виконають в емалі отвір. Якщо це трапилося (а на молочних зубах емаль дуже тонка, особливо в областях між зубами біля краю ясен), бактерії легко добираються до дентину.

Дентин – це основна тканина зуба. Вона набагато м’якше емалі, оскільки на 75% складається з органічних речовин і тільки на 25% – з неорганічних. Зрозуміло, що дентин руйнується ще швидше, ніж емаль, тому каріозні зуби до пори до часу виглядають не так і погано. В емалі видно лише маленький отвір, однак всередині зуба руйнування можуть бути набагато ширшими.

Пульпіт

Каріозний процес може зруйнувати дентин настільки, що мікроби потраплять на пульпу зуба. Тоді починається ускладнення карієсу – пульпіт. Зверніть увагу – у маленьких дітей в молочних зубах пульпа не настільки чутлива, тому захворювання часто протікає практично безсимптомно, тобто без болю. Це пов’язано з анатомічними особливостями молочних зубів. Однак хвороба є хвороба, і якщо дитина не скаржиться на біль, це не означає, що з зубами у нього все в порядку. Отже, бактерії потрапили на пульпу зуба (пульпа – це артерії, вени і нерв), і в ній починається гангренозне запалення. Пульпа швидко гниє, а бактерії проникають ще далі – в корінь зуба.

Періодонтит
Наступне ускладнення карієсу – це періодонтит. Бактерії з кореня зуба виходять в навколишні тканини, запалюється кістка. Ось тут вже можуть початися серйозні болі, у дитини піднімається температура, може распухнуть щока.
Періостит – запалення окістя – дуже серйозне і небезпечне захворювання, до якого ніяк не можна допускати.

Лікування молочних зубів у дітей У дитячій стоматологічній практиці найчастіше зустрічаються такі захворювання, як карієс, пульпіт і періодонтит. Карієс добре піддається лікуванню, його можна вилікувати швидко і ефективно. Зміна молочних зубів

Як лікується карієс? З ураженого зуба видаляються всі хворі, демінералізованої, розм’якшені тканини, інфіковані бактеріями. Зуб стерилізується, а дірочка герметично закривається спеціальними реставраційними матеріалами. Хід в зуб бактеріям закритий. Тепер він зможе дожити до зміни молочних зубів постійними. Лікування пульпіту і лікування періодонтиту – предмет окремої розмови. Можна лише сказати, що чим пізніше розпочато лікування, тим гірше прогнози для ураженого зуба. Такий, сильно зруйнований зуб може не дожити до своєї зміни молочних зубів (молочні зуби починають заміщатися корінними з 6-7 років, зміна молочних зубів закінчується, як правило, в 12-13 років).

Багато батьків вважають, що молочні зуби немає сенсу лікувати, оскільки вони все одно зміняться. Однак зупинити руйнівний процес і видалити вогнище інфекції з порожнини рота просто необхідно. Адже присутність величезної кількості гнильних і інших хворобоутворних бактерій в роті дитини знижує імунітет, підвищує ризик виникнення всіляких ГРЗ, фарингітів, ларингітів і навіть захворювань шлунково-кишкового тракту. І ще одне: дитина, як будь-яка людина, страждає від недосконалостей. Якщо у малюка зруйновані зуби, якщо вони чорні, якщо з рота відчувається неприємний запах – навряд чи це додасть впевненості вашій дитині і приверне до нього дорослих і дітей, які з ним спілкуються.

Батьки, як правило, не бачать різниці між карієсом молочних і корінних зубів. Однак відмінність існує. В силу деяких особливостей дитячого організму всі процеси в ньому протікають досить швидко. Карієс молочних зубів теж розвивається значно швидше, ніж карієс корінних зубів. Емаль у молочних зубів має іншу будову, вона тонше.
Випадання молочних зубів.

У момент, коли зуби тільки починають прорізатися, то коріння у них ще не сформовані. Десь з 3-х років коріння у молочних зубів такі ж, як і у постійних. Але вже скоро коріння починають розсмоктуватися під тиском постійних зубів, і через кілька років відбувається випадання молочних зубів.

Складність лікування карієсу у дітей пов’язана з тим, що не кожна дитина дає лікарю якісно і красиво відновити пошкоджений зуб. Дитина боїться незнайомих людей, її лякає нова обстановка, вона просто втомлюється перебувати в одній позі. Саме тому стоматологи до недавнього часу просто не намагалися лікувати дітей так добре, як дорослих. Стоматологи самі називають таке лікування – лікуванням «з крікаіном»: дитину саджають на руки до матері, яка скільки може утримує його в потрібній позі. Всі технології, які і зараз ще широко поширені, націлені на дуже швидке заліковування зубів у дитини. Це робиться в той короткий момент, коли дитину все-таки вдається вмовити відкрити рот. Зрозуміло, якість такого лікування не може бути високою.

Неможливо повністю видалити інфіковані та уражені ділянки зуба. Матеріали, які застосовуються для такого лікування, недосконалі і несучасні. Їх завдання – якомога швидше застигнути, щоб хоч якось «заліпити» каріозні дірки. Часто таке швидкісне лікування призводить до швидкого випадання пломб або – ще гірше – до подальших ускладнень.

Сучасні композитні матеріали – довговічні, гігієнічні та естетичні – до недавнього часу взагалі не застосовувалися у вітчизняній дитячій стоматології через необхідність ретельно просушувати зуб і чекати повного затвердіння самого матеріалу і клею, на який він кріпиться.

У нашій стоматології ми використовуємо спеціальні технології для того, щоб діти могли отримати не менше якісну стоматологічну допомогу, ніж дорослі. Ймовірно, Ви вже зрозуміли, що діти мають потребу в цьому нітрохи не менше нас з Вами. При використанні цих технологій, що дозволяють дитині розслабитися і легко витримати необхідну процедуру, наші стоматологи можуть виконати всі необхідні маніпуляції, якісно і красиво пролікувати зуб. Таке лікування виключає можливість подальшого розвитку каріозного процесу і дозволяє зубу легко дожити до зміни молочних зубів. Не вірте, якщо Вас стануть запевняти, нібито дітям не можна пломбувати зуби композитними матеріалами. У нас якість лікування дитячого карієсу анітрохи не поступається лікуванню дорослих.

Лікувати або видаляти каріозні зуби у дітей? Звичайно ж – лікувати. Раннє видалення молочних зубів веде до ряду серйозних порушень. В першу чергу – до утруднення прорізування основного зуба. Сусідні зуби починають зміщуватися зі своїх місць, заповнюючи порожній простір, і постійний зуб може прорізатися не на своєму місці. Тоді в підлітковому віці перед дитиною та її батьками постане проблема вирівнювання зубів і виправлення неправильного прикусу – дороге і тривале лікування. Відсутність молочних зубів негативно впливає на нормальне пережовування їжі, а адже перетравлювання їжі починається в роті. Відбувається порушення розвитку прикусу, дикції, лицьового скелета, формуються косметичні недоліки.

А що робити, якщо зуби вже дуже сильно зруйновані? Ви тепер вже знаєте, що дитячий карієс розвивається швидко, хворі зуби у дітей руйнуються стрімко. Якщо навіть доведеться видалити запущений, дуже сильно зруйнований зуб, ми неодмінно поставимо дитині спеціальний утримувач простору, щоб запобігти розвитку всіх перерахованих вище негативних наслідків. Дитині можуть бути поставлені коронки для молочних зубів або акуратні знімні протезики. Тоді зуб зберігає свою жувальну функцію, у дитини правильно формується лицьовій скелет, не порушується дикція.

Лікування “пляшкового” карієсу

Причинами пляшкового карієсу є спадковість, неправильна гігієна або дієта дитини, неправильний режим харчування. Основна помилка батьків – годування маленької дитини солодкими сумішами або соками на ніч, протягом ночі, а також недостатнього домашнього догляду за зубами. Всі ці вуглеводи, що залишаються на зубах, живлять бактерії і провокують карієс. Про те, як правильно доглядати за зубками і порожниною рота малюка, батькам докладно розповість дитячий стоматолог під час перших відвідин – зробити це треба в 1 рік або навіть раніше – коли у дитини прорізалися перші зуби. Це – основа профілактики стоматологічних захворювань у дітей.

Як виглядають зуби з пляшковим карієсом?

Пляшковий карієс розвивається на передніх 4-6 зубки. Він проявляється характерним коричневим нальотом. Зуби з пляшковим карієсом дуже швидко загнивають і руйнуються. У звичайній практиці на уражені пляшковим карієсом зуби часто наносять спеціальний розчин срібла.

Сріблення зубів – за і проти

Після правильно проведеної процедури сріблення зубів каріозний процес стабілізується, оскільки срібло має виражену антибактеріальну дію. Однак при цьому зуби набувають чорний колір. І … залишаються такими до того часу, поки не відбудеться зміна молочних зубів постійними зубами. Погодьтеся, навіть маленькій людині ні до чого чорні зуби. Адже собі Ви навряд чи влаштували б подібну «красу». Не варто забувати, що наш характер, в тому числі і всі наші комплекси формуються в ранньому дитинстві. Тож не дивно, якщо дитина, якого через зруйновані або чорних зубів дражнили однолітки і не любили дорослі, виросте боязким, нерішучим, нездатним в повній мірі проявити свої таланти. До того ж сріблення зубів далеко не завжди виявляється ефективним. Воно дієво тільки при поверхневому карієсі. Якщо швидко розвивається каріозний процес уже пішов всередину зуба, то ніяке сріблення не допоможе. Зуби залишаться чорними, а карієс буде продовжувати руйнувати їх зсередини.

Яка альтернатива?

До нас часто звертаються батьки з дітьми, яким посріблили зуби, проте не змогли зупинити процесрозвитку хвороби. Тому ми – проти сріблення зубів. Є сучасні альтернативні методи, набагато ефективніші і естетичні, ми використовуємо саме їх. Ми лікуємо зуби, ставимо повноцінні пломби, оскільки впевнені – молочні зуби заслуговують такої жуваги і поваги, як і приходять їм на зміну зуби постійні. Правильно залічені молочні зуби, як правило, доживають до своєї природної зміни і виконують в повній мірі всі свої фізіологічні функції.

При поверхневому карієсі (на емалі видно білі цяточки) ми проводимо ремінералізуючу терапію – більш сучасну і ефективну аналогію сріблення. Попередньо ми очищаємо зуби від нальоту, а потім наносимо на зуби спеціальні розчини, які містять мінеральні компоненти. Емаль відновлюється, білі цяточки пропадають. Однак початкову стадію розвитку карієсу можна помітити і швидко вилікувати тільки за тієї умови, якщо батьки регулярно приводять дитину на профілактичні огляди – а робити це треба в ранньому віці кожні три місяці.

14.07.2024
Рентген зубів і вагітність. Результати дослідження

В опублікованому в журналі Dentomaxillofacial Radiology дослідженні фінські вчені висловлюють думку, підтверджене експериментальними результатами: рентгенологічну діагностику зубів абсолютно нешкідливо можна проводити при вагітності. На думку одного з авторів дослідження, фахівця факультету фізики університету Гельсінкі Анни […]

14.07.2024
Протезування на імплантатах

Що таке імплантація Дентальная імплантація сьогодні переживає бурхливий розвиток. Безумовно, вона починає займати чільну роль серед методів відновлення зубного ряду. Стоматологи широко практикують використання імплантатів, так як це дає хороші лікувальні результати, пацієнти задоволені поліпшеною […]

14.07.2024
Імплантати Bicon

Наша клініка – перша стоматологія в Кременчуці, яка використовує нову для нашого міста, але вже майже 30 років застосовується в світовій стоматології систему імплантатів Bicon. Історія дентальних імплантатів Bicon Dental Implants бере початок з 1968 […]

Контакти
Адреса
м. Кременчук, бульвар Українського Відродження, 8А
Телефон
(0536) 78-00-58
(097) 769-45-58
E-mail
medart-dental@ukr.net